- Zadbajcie o kondycję fizyczną i psychiczną – potrzebujecie siły, aby trwać przy dziecku i radzić sobie z trudną codziennością:
Drogie Mamy! Odżywiajcie się zdrowo – to nie czas na odchudzanie! Pomijając fakt, że potrzebujecie teraz więcej siły fizycznej, aby sprostać opiece nad dzieckiem, macie szansę dać mu to, co najcenniejsze – swoje mleko! Czasami przez wiele tygodni to jedyne, co możecie ofiarować swojemu Skarbowi, więc nie zaniedbujcie się i działajcie!
Jeśli potrzebujecie wsparcia – poproście o kontakt do położnej laktacyjnej, to osoba, która pomoże Wam rozbudzić i utrzymać, jeśli to możliwe, laktację, pomoże w zakupie odpowiednich przyrządów (laktator, butelki, woreczki na mleko), wyjaśni, jak przechowywać właściwie pokarm, aby był jak najdłużej pełnowartościowy.
Jeśli Wasze Dziecko nie zjada jeszcze całego Waszego pokarmu, może warto pomyśleć o Banku Mleka Kobiecego? To wspaniały dar dla innych wcześniaków, których Mamy nie mają szansy uzyskać własnego mleka.
A może to którejś z Was nie starcza mleka lub jest za wcześnie na jego pojawienie się? Tutaj też rozwiązaniem może być Bank Mleka Kobiecego.
- Śpijcie – teraz macie na to czas! Jak przyjdziecie z dzieckiem do domu, zapewniamy Was, nie będzie spokojnego snu przez wiele tygodni.
- Ruszajcie się! – Wasza dobra forma przełoży się potem na jakość opieki nad dzieckiem;
- Spotykajcie się! – kiedy wrócicie z Waszym Dzieckiem do domu, odwiedziny będą ograniczone i jeszcze zatęsknicie za towarzystwem…
- Płaczcie, śmiejcie się, rozmawiajcie! Nie zapominajcie o emocjach – Wasze życie wywróciło się do góry nogami, wiele osób z Waszego otoczenia nie rozumie, co się dzieje i co możecie przeżywać, ale nie blokujcie swoich uczuć! To ważne, aby dać im czas i miejsce, one są barometrem, dają Wam sygnał, co się dzieje i czego potrzebujecie. Zaufajcie sobie i uważnie przyglądajcie się swoim odczuciom;
- Spisujcie swoje przeżycia, prowadźcie dziennik zdarzeń – proponujemy Wam rodzaj autoterapii, zapisując w dzienniku swoje doświadczenia, wspomnienia – za jakiś czas będziecie mogły do nich powrócić, a może nawet przekazać kiedyś ten dziennik swojemu Dziecku? Na kartce możecie zapisać chwile radości lub wyrzucić swoje emocje w tych trudniejszych sytuacjach.
Zapisujcie też wszystko, co dotyczy postępów Waszego Dziecka: jak rośnie, przybiera na wadze, jak się zmienia, jak nawiązuje więź z otoczeniem, co lubi, a czego nie, jakie robi postępy, czy już samodzielnie oddycha, je…, kiedy pierwszy raz było w prawdziwej kąpieli 😊 to będą wspaniałe wspomnienia.
2. Zacznijcie załatwiać formalności.
W zależności od Waszej sytuacji zawodowej, możecie liczyć już teraz na różnorodne wsparcie.
- Jeżeli jesteście zatrudnione, macie prawo do urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego na zwykłych zasadach.
- Macie prawo do przerwania urlopu macierzyńskiego po 8 tygodniach, aby jego pozostałą część wykorzystać po powrocie do domu z dzieckiem.
- Na czas przerwanego urlopu, macie prawo do maksymalnie 60 dni opieki nad dzieckiem – potrzebujecie jedynie zaświadczenia ze szpitala o konieczności sprawowania osobistej opieki na oddziale – przyda Wam się kilka dodatkowych tygodni w domu, jak już opuścicie szpital.
- Ojciec dziecka ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni (można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia)
3. Zapiszcie dziecko do przychodni.
To bardzo ważne, lekarz pierwszego kontaktu będzie dla Was wsparciem przez długi czas, dlatego wybierzcie osobę, która nie boi się wcześniaków lub dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, ma doświadczenie w prowadzeniu dzieci ze specjalnymi potrzebami, a przede wszystkim jest!
Wielokrotnie będziecie potrzebować szybkiej wizyty poza kolejnością albo porady na telefon, a dzieci „uwielbiają” chorować w niedzielę o 3 nad ranem… 😉