Nareszcie do domu!

Tak, to jest ten dzień! Przeszliście razem całą drogę i możecie opuścić szpital. Wypełniają Was pewnie skrajne emocje – od euforii do strachu, jak to będzie?

Będziecie się teraz mogli nacieszyć sobą, ale też czeka Was bardzo intensywny czas wizyt lekarskich i terapii, aby pomóc dziecku dogonić swoich rówieśników, urodzonych o czasie.

Jesteście wspaniali i dzielni, i poradzicie sobie ze wszystkim. Chcemy Wam zaproponować kilka porad, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

To jednak nie jest to samo, co opuszczenie szpitala z donoszonym, zdrowym noworodkiem. Wasze Dziecko jest szczególne i będzie wymagało jeszcze wiele działań i wsparcia. Jego potrzeby będą się różnić od tych, o jakich opowiadają mamy zdrowych dzieci. Pewnie nieraz spotkacie się ze zdziwieniem i niezrozumieniem, kiedy będziecie zwracać uwagę na higienę i zdrowie, kiedy nie będziecie się zgadzać na wizyty „tylko” zakatarzonych znajomych czy krewnych. Ale to wszystko pomoże Wam zaopiekować się Waszym Maleństwem i zadbać o jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Będzie to też czas naznaczony wizytami u specjalistów, terapeutów. Początkowo będzie Wam trudno i może Was przytłoczyć ogrom zadań do wykonania. Ale z czasem, wyposażeni w dobre rady specjalistów, zorientujecie się, co jest dla Was najważniejsze i co jest priorytetem. Zadbajcie o siebie i swoje poczucie własnej wartości jako Rodzice. Nie zapominajcie o ważnych dla Was osobach: starszych dzieciach, o dziadkach, wujkach, przyjaciołach. Zbudujcie dla siebie system wsparcia – będziecie bardzo potrzebować życzliwości i zrozumienia.

To także czas, kiedy musicie się siebie nauczyć na nowo, w nowej sytuacji i nowym otoczeniu. Teraz to Wy – Rodzice musicie ułożyć harmonogram dnia, podzielić obowiązki, znaleźć czas na sen, pracę, posiłki i najważniejsze: czas dla starszych dzieci. Pamiętajcie, że one też przezywają tę sytuację i też potrzebują Mamy i Taty…

Mimo tych wszystkich czekających na Was trudności, trzymamy za Was kciuki, bo wiemy, że jesteście wspaniali i dzielni!

Skip to content