Jak budować więź?

Jak budować więź?

Po pierwsze DOTYK

We wszystkich aspektach pielęgnowania dziecka wesprą Was położne. Warto ich słuchać i prosić o wsparcie. Tak jak przy dotyku, który może być dla Waszego Dziecka w pierwszych chwilach trudny do zniesienia. Pamiętajcie, że jeśli Wasze Dziecko urodziło się dużo za wcześnie, to jego ciało jest w każdym aspekcie niedojrzałe. Odbiera wszystkie bodźce z zewnątrz w nasilonym stopniu. Dlatego też, na początek dobrze jest delikatnie położyć rękę na dziecku i nie głaskać go. To niezwykłe uczucie i przeżycie zarówno dla Was, jak i Waszego Dziecka. Po jakimś czasie Mały Wojownik będzie już rozpoznawał Was po dotyku i możecie zauważyć, że reaguje zupełnie inaczej niż na dotyk personelu. Wasz dotyk, to namiastka przytulenia i wstęp do kangurowania.

Dotyk odgrywa również ważną rolę po porodzie, szczególnie po cesarskim cięciu (CC). Ma za zadanie pobudzać i rozwijać zmysł dotyku dziecka, do którego nie doszło, ponieważ niemowlę nie przechodziło przez kanał rodny. Jest to niezwykle ważny element w rozwoju prawidłowej integracji sensorycznej.

GŁOS

Wasze Dziecko Was słyszy! Dlatego warto mu czytać, śpiewać piosenki, dawać znać, że jesteście. Nie ma znaczenia, czy wybierzcie książkę czy piosenkę. Ważne, aby Wasz głos był spokojny, radosny, kojący. Niech będzie to Wasza ulubiona, z dzieciństwa czy ta, z którą wiążecie najlepsze wspomnienia. W głosie przekazujemy emocje, które dzieci natychmiast wyłapują i odbierają. Wasz spokój, troska i czułość będą wpływać na emocje Waszego Dziecka. Zatem mówcie do niego i śpiewajcie mu jak najczęściej! To pomoże mu w powrocie do zdrowia, ukoi i da nadzieję.

KANGUROWANIE

To magiczna chwila! Pierwszy raz możecie wziąć na ręce i przytulić Waszego Malucha! Kangurowanie nie wzięło się znikąd – badania z całego świata potwierdzają, że nie ma nic bardziej stymulującego zdrowienie i rozwój dziecka jak kontakt z kochającym opiekunem. Dzieci podczas kangurowania przypominają sobie bezpieczne warunki macicy – kołysanie, ciepło, otulenie… Wyciszają się i stabilizują. Czują się po prostu bezpieczne i zaopiekowane. Komfort psychiczny osiągają w tych momentach również rodzice, co znowu wpływa korzystnie i na rodziców, i na dziecko. Razem obdarzają się czułością i sprawiają sobie radość.

PIELĘGNACJA

Każde dziecko, nawet to w inkubatorze, wymaga opieki. Proste czynności pielęgnacyjne są niezbędne i muszą byś wykonywane regularnie. Starajcie się jak najwcześniej i jak najczęściej w tych działaniach uczestniczyć. Uczcie się przewijania, karmienia i w dalszej kolejności – kąpieli. To będzie bezcenne doświadczenie, kiedy już będziecie opuszczać szpital i całkowicie przejmiecie wszystkie obowiązki związane z pielęgnacją dziecka. W szpitalu możecie się wszystkiego nauczyć pod czujnym i fachowym okiem położnych.

Skip to content