Codzienna rutyna

Wasze życie zmieniło się kolejny raz. Teraz całkowitą opiekę nad Waszym Dzieckiem sprawujecie samodzielnie. Pozwólcie, że przekażemy Wam kilka życzliwych rad:

  1. Starajcie się ułożyć wygodny dla Was plan dnia, który uwzględnia potrzeby wszystkich domowników.
  2. Nauczcie się prosić o pomoc i wsparcie.
  3. Jak najwcześniej rozpocznijcie zlecone niezbędne zajęcia z zakresu terapii i rehabilitacji:
    • jeśli Wasze Dziecko jest wcześniakiem, to najprawdopodobniej będzie potrzebowało rehabilitacji mimo tego, że pewnie będzie się rozwijało w normie – większość dzieci przedwcześnie rodzonych potrzebuje wsparcia;
    • jeśli Wasze Dziecko urodziło się w terminie, a Wy jako rodzice macie wiele wątpliwości co do jego rozwoju, pomimo właściwej opieki położnej – warto odwiedzić specjalistę i poznać wiele „modnych” terminów fizjoterapeutycznych, takich jak: wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe, integracja sensoryczna, chustowanie, masaż sensoryczny, asymetria ułożeniowa, itp;
    • bardzo często to Mama potrzebuje pomocy fizjoterapeuty!; ze względu na rozejście mięśnia prostego brzucha, nietrzymanie moczu, czy wiele innych dolegliwości po porodzie, warto zadbać o siebie, swój komfort i zdrowie i mieć siłę na cieszenie się macierzyństwem!;
    • jeśli Wasze Dziecko rodzi się z niepełnosprawnością, nieważne jaką, może mieć kolki, ulewać, gryźć brodawkę sutkową i wiele innych niepokojących Was zachowań, warto od razu to skonsultować ze specjalistą, nie szukać informacji z niesprawdzonego źródła, nie męczyć się i nie frustrować;
    • jeśli Wasze Dziecko urodziło się i ma już diagnozę (np. Zespół Downa), możecie od samego początku stosować formy terapeutyczne, przygotować dziecko do ewentualnych zabiegów, wspierać je w rozwoju, zapobiegać przewidywanym trudnościom; dzieci z niepełnosprawnościami potrzebują stałego, profesjonalnego wsparcia w rozwoju.
  4. Ułóżcie listę działań, jakich potrzebuje Wasze Dziecko i po kolei realizujcie jej punkty.
  5. Zorganizujcie domowy kalendarz z wizytami, terapiami, ważnymi wydarzeniami – to ważne, aby niczego nie przeoczyć, ale też, aby nie dublować konsultacji.
  6. Bądźcie w stałym kontakcie z lekarzem – pamiętajcie, dr. Google nie jest najlepszym diagnostą… 😉 Najrozsądniej jest konsultować każdy Wasz niepokój o stan zdrowia dziecka z pediatrą/ specjalistą niż polegać na forach i niesprawdzonych opiniach. Od tego zależy zdrowie i życie Waszego Dziecka!
  7. Nie zapomnijcie, że każdy potrzebuje odpoczynku! Rehabilitacja, ciągłe wizyty u specjalistów, zajęcia terapeutyczne są dla Was, a przede wszystkim dla Waszego Dziecka obciążające i wyczerpujące. Czasami warto zrobić przerwę i krótkie wakacje – ustalcie to z lekarzem lub głównym terapeutą.
  8. Nie samą terapią Dziecko żyje! Nie zapomnijcie o wspólnej zabawie! Nie ma niczego lepszego dla każdego dziecka niż czas spędzony na wspólnej aktywności z rodzicami i rodzeństwem. Możecie wykorzystać go, aby pogłębiać Wasza wspólną więź, aby budować dobre relacje między rodzeństwem, aby rozwijać kompetencje społeczne swoich dzieci – wszystkich! Zabawa ma fundamentalne znaczenie w rozwoju człowieka. W ten sposób kształtują się umiejętności poznawcze i społeczne, uczymy się emocji i zachowań. Poznawajcie siebie nawzajem oraz otaczający Was świat – to najlepsza terapia!
  9. Jeśli Wasze Dziecko jest wcześniakiem, to pamiętajcie o tym, że wcześniak to nie jest miniaturka człowieka – mierzycie się z ogromnym wyzwaniem. Otoczenie nie zawsze to rozumie. Często spotkacie się z nachalnymi pytaniami, wścibstwem, zbędnymi i nietrafionymi radami. Nie musicie na nie odpowiadać! Zastanówcie się, komu i co chcecie przekazać (rodzinie? przyjaciołom?), ułóżcie sobie neutralny komunikat na takie okazje, który ucinać będzie zbędne dyskusje.
  10. Nie zapomnijcie żyć! Oprócz dzieci macie jeszcze siebie. Wy też potrzebujecie chwili odpoczynku, kontaktu z osobami dorosłymi, przyjemności i wsparcia. Pomyślcie i zaplanujcie czas dla siebie. Nawet 15 minut wytchnienia z kubkiem dobrej kawy może czynić cuda!
  11. Poszukajcie wsparcia. Warto dołączyć do grup rodziców, którzy mierzą się z podobnymi do Waszych wyzwaniami. Możecie się wspierać, wymieniać informacjami, polecać sobie dobrych specjalistów. Dzięki temu poczujecie, że nie jesteście sami.
  12. Jeśli macie starsze Dzieci – nie zapomnijcie o nich! One również przeżywają tę sytuację, o czym pisaliśmy już wcześniej. Znajdźcie czas dla każdego z dzieci, na zabawę, rozmowę. Praktykujcie uważność i słuchajcie o potrzebach zdrowego rodzeństwa. Macie szansę na stworzenie głębokiej więzi i rozwinięcia w dzieciach prawdziwej empatii.
  13. Nie zapomnijcie też o sobie! Jak już ucichnie ferwor pierwszych dni, harmonogramów dnia i ustalicie bezpieczną rutynę życia rodzinnego, zadbajcie o swoje relacje partnerskie. Szczęśliwi, spełnieni i uśmiechnięci Mama i Tata to dla Dzieci największy skarb!

Nie izolujcie się nadmiernie! Z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny Wasza, wyjątkowa sytuacja nie wyklucza spotkań rodzinnych i towarzyskich. Może nie od razu, może nie w wielkim gronie, może nie w zatłoczonych miejscach, ale nie ma żadnego powodu, żeby nie dzielić radości z osobami, które są Wam bliskie. To też szansa przygotować otoczenie na wyjątkowość Waszego Dziecka.

Skip to content