Mleko z piersi jest najlepszym pokarmem. Jest ono szczególnie ważne w przypadku dzieci chorych bądź przedwcześnie urodzonych. Karmienie ich mlekiem z piersi podnosi szanse na przeżycie i wspomaga ich dalszy rozwój. Czasami matki nie mogą karmić naturalnie, gdyż same nie są w pełni zdrowe, znajdują się pod wpływem dużego stresu uniemożliwiającego im wytwarzanie dostatecznej ilości mleka lub przebywają w oddaleniu od swojego hospitalizowanego dziecka. Bank Mleka Kobiecego pragnie pomóc dzieciom tych matek, poprzez zbieranie i dystrybucję mleka pochodzącego od dawczyń, będących zdrowymi matkami w okresie laktacji.
Bank Mleka Kobiecego (BMK) to profesjonalne, nowoczesne laboratorium non-profit. Zadania Banku Mleka Kobiecego są skoncentrowane na gromadzeniu, przebadaniu, pasteryzacji i bezpiecznym przechowywaniu mleka kobiecego. Rolą BMK jest dostarczenie prawidłowo oznakowanego mleka dzieciom hospitalizowanym w oddziałach noworodkowych, które z różnych przyczyn losowych czy zdrowotnych nie mogą otrzymywać pokarmu swojej mamy.
W oparciu o dowody naukowe, należy podkreślić, że mleko kobiece to nie tylko pożywienie. Posiada właściwości terapeutyczne, ważne dla prawidłowego rozwoju małych pacjentów i jest traktowane jako lek.
Wiemy, że są już kobiety chętne dzielić się swoim mlekiem teraz i zaraz, i dlatego mamy dla Was przygotowaną dawkę praktycznych informacji na temat działania poznańskiego Banku Mleka.
- Dla kogo przeznaczony będzie pokarm z poznańskiego Banku Mleka?
Beneficjentami Banku Mleka będą dzieci – pacjenci szpitala GPSK przy ul. Polnej, których matki mają przejściowe trudności z pozyskiwaniem własnego pokarmu. W przypadku nadwyżek mleka oraz zapotrzebowania ze strony innych szpitali z regionu, będzie możliwość transportu mleka do innych placówek. Priorytetowymi beneficjentami mleka będą dzieci przedwcześnie urodzone, w następnej kolejności dzieci donoszone, ale chore i/lub znajdujące się na oddziałach intensywnej terapii oraz dzieci donoszone zdrowe. W przypadku dużych nadwyżek mleko kobiece może zostać również przeznaczone na cele badawcze.
- Kto może zostać dawczynią mleka kobiecego?
Dawczynią może być matka dziecka w wieku od 2 tygodni do roku, która skutecznie karmi swoje własne dziecko i posiada możliwość odciągania dodatkowych ilości mleka. Najbardziej preferowanymi dawczyniami są matki wcześniaków, gdyż to właśnie dla dzieci przedwcześnie urodzonych przeznaczane jest mleko w pierwszej kolejności. W przypadku nadwyżek mleka, rezygnuje się z dawczyń – matek starszych niemowląt (powyżej 6 miesiąca życia) na rzecz matek młodszych dzieci – właśnie z powodu składu mleka.
- Co dyskwalifikuje kobiety z możliwości zostania dawczynią?
Zgodnie z kartą honorowej dawczyni mleka, kobieta nie może zostać dawczynią, jeżeli:
- pali tytoń lub jest regularnie narażona na wdychanie dymu tytoniowego
- długotrwale była/jest narażona na związki toksyczne w miejscu pracy lub życia
- jest nosicielką chorób wirusowych lub bakteryjnych, np. cytomegalia, wirus HIV, żółtaczka typu B lub C, kiła
- przyjmuje na stałe leki psychotropowe lub obniżające ciśnienie
- od lat stosuje dietę ściśle wegańską (część z Was może się z tym kryterium nie zgadzać, ale otrzymałyśmy wyjaśnienie, że nie ma jeszcze badań potwierdzających taką samą jakość mleka kobiet weganek co kobiet jedzących nabiał)
Dodatkowo, dawczynią nie może zostać kobieta, która:
- przechodzi właśnie nawał – nawał to czas stabilizowania się laktacji, dlatego nie jest pewne, czy laktacja u danej kobiety ustabilizuje się na pożądanym poziomie; dawczynią może zostać kobieta, której dziecko ma min. 2 tygodnie.
- karmi dziecko powyżej roku – mleko kobiety karmiącej dwu- lub trzylatka jest nadal bardzo wartościowym pokarmem, ale z powodu niewystarczających ilości pokarmu, które można uzyskać od takiej matki, nie mogą one zostać dawczyniami (ale nadal mogą oddać swoje mleko na cele badawcze),
- ma zamrożony pokarm we własnej zamrażalce i chce się nim podzielić – przed uzyskaniem mleka od kobiety, musi ona zostać przebadana, a pokarm jest odciągany i przechowywany w specjalnych pojemnikach dostarczanych przez Bank Mleka,
- straciła własne dziecko podczas porodu.
- Co dzieje się z uzyskanym od dawczyń pokarmem?
Buteleczki z pokarmem są natychmiast wkładane do zamrażarek. W ten sposób mogą być przechowywane przez okres 3 miesięcy. Przed podaniem, są rozmrażane oraz pasteryzowane i przekazywane na oddział.
- Czy są jakieś koszty obciążające dawczynię lub beneficjenta Banku Mleka?
Dawczynie oddają swój pokarm bezpłatnie, wizyty w poradni oraz badania robione są na koszt szpitala. Jedynymi kosztami, z jakimi trzeba się liczyć, są koszty dojazdu do szpitala. Beneficjenci Banku Mleka, czyli najmłodsi pacjenci szpitala otrzymują pokarm za darmo.
Kontakt:
Bank Mleka Kobiecego
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP
ul. Polna 33, 60-535 Poznań
Budynek D poziom 4
w dni robocze godz. 8–14 tel. 61 8 419 637
w weekendy- tel. kom. 607 391 377
BankMlekaKobiecego@gpsk.edu.ump.pl