A jeśli nie mogę być przy dziecku?

Czasami zdarza się, że nie możecie być przy swoim Dziecku. To może być aktualna sytuacja epidemiczna, może to być związane z koniecznością opieki nad pozostałymi dziećmi, może jesteście chorzy i sami potrzebujecie leczenia, a może szpital jest tak daleko, że nie jesteście w stanie być tam codziennie, może jeszcze coś innego…

To trudne okoliczności. Często niezależne od Was i nie macie na nie wpływu. Trudne, bo nie możecie być tam, gdzie wyrywa się Wasze serce i trudne, bo otoczenie lubi bardzo szybko i pochopnie wystawiać nam rodzicom krytyczne oceny. Pamiętajcie, że najważniejsze jest to, co Wy czujecie i jakie macie możliwości. Nie macie obowiązku każdemu tłumaczyć się ze swoich wyborów. Zadbajcie o siebie i swoje emocje. Jeśli potrzebujecie iść do fryzjera, to po prostu to zróbcie! Jeśli potrzebujecie spędzić cały dzień ze starszymi dziećmi, które również przeżywają swoje emocje, często nie rozumieją do końca, co się dzieje, ale tak samo potrzebują wsparcia i bliskości – to nikomu nic do tego!

Rozmawiajcie z innymi rodzicami podobnymi do Was. Poznajcie ich, ich historie i sposoby radzenia sobie z trudnościami. Zobaczycie, że wiele osób przeżywa podobne emocje. Może wpadniecie na jakiś dobry pomysł, rozwiązanie jakiejś Waszej trudności. Pamiętajcie: dzielenie się swoimi problemami i proszenie o pomoc to wyraz mądrości, a nie słabości!

W tych najtrudniejszych chwilach, chwilach odseparowania od dziecka i zwątpienia, bezsilności czasami warto pomyśleć o profesjonalnym wsparciu. Psycholog, psychoterapeuta, może profesjonalna grupa wsparcia prowadzona przez specjalistę? To, że potrzebujecie tego rodzaju pomocy nie oznacza wcale, że jesteście słabsi, że sobie „nie radzicie”! Potrzebujecie siły i stabilności, aby być dla Waszego Dziecka najlepszymi rodzicami na świecie, zatem musicie zatroszczyć się także o siebie samych!

Skip to content